Umiędzynarodowienie
Szkoła Doktorska skutecznie wdraża strategię umiędzynarodowienia, co znajduje odzwierciedlenie w dwóch ‘filarach umiędzynarodowienia’: rosnącej liczbie publikacji w międzynarodowym obiegu naukowym oraz wzmacnianiu międzynarodowej współpracy naukowej w postaci zwiększającej się liczby wyjazdów zagranicznych doktorantów oraz kadry prowadzącej proces kształcenia w Szkole Doktorskiej, współpracy z międzynarodowymi ośrodkami naukowymi oraz obecności na międzynarodowych konferencjach i kongresach. Działania te przyczyniają się do zwiększenia rozpoznawalności Szkoły Doktorskiej na arenie międzynarodowej oraz wzrostu jej atrakcyjności dla kandydatów z zagranicy.
Międzynarodowa aktywność naukowa kadry akademickiej Szkoły Doktorskiej Nauk o Kulturze Fizycznej AKF Kraków przejawia się w udziale w programach mobilnościowych związanych z wyjazdami za granicę, współpracy z zagranicznymi instytucjami oraz uczestnictwie w międzynarodowych projektach badawczych. Efektem rosnącej współpracy na arenie międzynarodowej jest m. in. stale wzrastająca liczba publikacji naukowych ukazujących się w czasopismach z listy JCR.
Efektem działań kadry akademickiej Szkoły Doktorskiej NoKF prowadzonych wspólnie we współpracy z instytucjami partnerskimi stało się aplikowanie o finansowanie badań w ramach programów Unii Europejskiej (UE), Grupy Wyszehradzkiej (V4) oraz fundacji naukowych, co przyczynia się do rozwoju projektów o charakterze międzynarodowym. Działania te odzwierciedlają rosnący poziom umiędzynarodowienia kadry Szkoły Doktorskiej i jej aktywność na światowej arenie naukowej. W ramach konkursu NCBiR “Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój” nt. “Kompleksowy Program Rozwoju AWF Kraków szansą na zwiększenie potencjału uczelni w regionie” w kwietniu 2023 roku gościli specjaliści m.in. z RPA, Australii, Włoch i Szwajcarii. Efektem tych działań jest nawiązanie współpracy w ramach Szkoły Doktorskiej, obejmującej m.in. organizację pobytów naukowych i szkoleniowych dla kadry oraz Doktorantów w zagranicznych ośrodkach badawczych, wspólne prowadzenie badań, publikowanie prac naukowych oraz rozwój relacji mentoringowych.
Dostęp do współpracy z zagranicznymi ekspertami wpływa na wzrost poziomu merytorycznego i lepszą jakość prac, zwiększenie liczby publikacji przygotowywanych we współpracy z zagranicznymi mentorami. Zwiększenie cytowalności doktorantów w efekcie publikowania wyników badań w prestiżowych czasopismach podnosi rozpoznawalność dorobku naukowego doktorantów. Poprzez rozwijanie umiejętności analizy, interpretacji i prezentacji wyników badań w języku angielskim następuje podniesienie kompetencji badawczych i dydaktycznych.
Doktoranci korzystają z możliwości międzynarodowej wymiany w ramach Programu Erasmus+, co pozwala na budowanie relacji z uczelniami partnerskimi. Obecna oferta stwarza możliwość wymiany z 10 ośrodkami zagranicznymi (zał. 101). Jednocześnie Doktoranci mają możliwość indywidualnego wskazania ośrodka badawczego związanego z unikatową tematyką prowadzonych przez siebie badań, na pobyt w której mogą ubiegać się o finansowanie. Dotychczas z programu skorzystało 4 doktorantów (zał. 102), realizujących najczęściej krótkoterminowe pobyty szkoleniowe lub staże naukowe.
Wsparcie promotorów obejmuje również zachęcanie i motywowanie Doktorantów do aktywnego udziału w konferencjach i sympozjach naukowych. Dzięki temu w ostatnich latach znacząco wzrosła liczba Doktorantów uczestniczących w międzynarodowych wydarzeniach naukowych. W latach 2019–2024 Doktoranci wzięli udział łącznie w 36 konferencjach o zasięgu międzynarodowym, co świadczy o ich rosnącej aktywności i zaangażowaniu w globalną wymianę wiedzy.