W dniach 5–6 maja 2025 roku Szkoła Doktorska Nauk o Kulturze Fizycznej w Krakowie gościła delegację z Alexandru Ioan Cuza University of Iași (Rumunia)- Dyrektora i Vice Dyrektora Szkoły Doktorskiej Nauk o Sporcie i Wychowaniu Fizycznym Wydziału Wychowania Fizycznego i Sportu. Wizyta miała charakter roboczy i była elementem rozwijania międzynarodowej współpracy naukowej oraz wymiany dobrych praktyk w kształceniu Doktorantów.

W ramach programu odbyło się spotkanie z Dyrektorem Szkoły Doktorskiej i Prorektorem ds. Studenckich, podczas którego zaprezentowano zasady funkcjonowania szkoły, dokumentacje regulującą jej działalność, a także procedury związane z rekrutacją, oceną postępów i wsparciem Doktorantów.

Goście odwiedzili również kilka pracowni w Centralnym Laboratorium Naukowo-Badawczym, tj. Hodowli Homórkowych, Fizjologii Skóry, Wirtualną, Fizjologii Wysiłku z Hipoksyjną Komorą Termoklimatyczną, Biokinetyki i Dietetyki Sportowej, gdzie zapoznali się z zapleczem badawczym uczelni oraz aktualnie realizowanymi projektami naukowymi.

Spotkanie było także okazją do rozmów na temat możliwości przyszłej współpracy badawczej i wymiany akademickiej. Zapraszamy do galerii zdjęć.

Szkoła Doktorska skutecznie wdraża strategię umiędzynarodowienia, co znajduje odzwierciedlenie w dwóch ‘filarach umiędzynarodowienia’: rosnącej liczbie publikacji w międzynarodowym obiegu naukowym oraz wzmacnianiu międzynarodowej współpracy naukowej w postaci zwiększającej się liczby wyjazdów zagranicznych doktorantów oraz kadry prowadzącej proces kształcenia w Szkole Doktorskiej, współpracy z międzynarodowymi ośrodkami naukowymi oraz obecności na międzynarodowych konferencjach i kongresach. Działania te przyczyniają się do zwiększenia rozpoznawalności Szkoły Doktorskiej na arenie międzynarodowej oraz wzrostu jej atrakcyjności dla kandydatów z zagranicy.     

Międzynarodowa aktywność naukowa kadry akademickiej Szkoły Doktorskiej Nauk o Kulturze Fizycznej AKF Kraków przejawia się w udziale w programach mobilnościowych związanych z wyjazdami za granicę, współpracy z zagranicznymi instytucjami oraz uczestnictwie w międzynarodowych projektach badawczych. Efektem rosnącej współpracy na arenie międzynarodowej jest m. in. stale wzrastająca liczba publikacji naukowych ukazujących się w czasopismach z listy JCR.    

Efektem działań kadry akademickiej Szkoły Doktorskiej NoKF prowadzonych wspólnie we współpracy z instytucjami partnerskimi stało się aplikowanie o finansowanie badań w ramach programów Unii Europejskiej (UE), Grupy Wyszehradzkiej (V4) oraz fundacji naukowych, co przyczynia się do rozwoju projektów o charakterze międzynarodowym. Działania te odzwierciedlają rosnący poziom umiędzynarodowienia kadry Szkoły Doktorskiej i jej aktywność na światowej arenie naukowej. W ramach konkursu NCBiR “Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój” nt. “Kompleksowy Program Rozwoju AWF Kraków szansą na zwiększenie potencjału uczelni w regionie” w kwietniu 2023 roku gościli specjaliści m.in. z RPA, Australii, Włoch i Szwajcarii. Efektem tych działań jest nawiązanie współpracy w ramach Szkoły Doktorskiej, obejmującej m.in. organizację pobytów naukowych i szkoleniowych dla kadry oraz Doktorantów w zagranicznych ośrodkach badawczych, wspólne prowadzenie badań, publikowanie prac naukowych oraz rozwój relacji mentoringowych. 

Dostęp do współpracy z zagranicznymi ekspertami wpływa na wzrost poziomu merytorycznego i lepszą jakość prac, zwiększenie liczby publikacji przygotowywanych we współpracy z zagranicznymi mentorami. Zwiększenie cytowalności doktorantów w efekcie publikowania wyników badań w prestiżowych czasopismach podnosi rozpoznawalność dorobku naukowego doktorantów. Poprzez rozwijanie umiejętności analizy, interpretacji i prezentacji wyników badań w języku angielskim następuje podniesienie kompetencji badawczych i dydaktycznych. 

Doktoranci korzystają z możliwości międzynarodowej wymiany w ramach Programu Erasmus+, co pozwala na budowanie relacji z uczelniami partnerskimi. Obecna oferta stwarza możliwość wymiany z 10 ośrodkami zagranicznymi (zał. 101). Jednocześnie Doktoranci mają możliwość indywidualnego wskazania ośrodka badawczego związanego z unikatową tematyką prowadzonych przez siebie badań, na pobyt w której mogą ubiegać się o finansowanie. Dotychczas z programu skorzystało 4 doktorantów (zał. 102), realizujących najczęściej krótkoterminowe pobyty szkoleniowe lub staże naukowe. 

Wsparcie promotorów obejmuje również zachęcanie i motywowanie Doktorantów do aktywnego udziału w konferencjach i sympozjach naukowych. Dzięki temu w ostatnich latach znacząco wzrosła liczba Doktorantów uczestniczących w międzynarodowych wydarzeniach naukowych. W latach 2019–2024 Doktoranci wzięli udział łącznie w 36 konferencjach o zasięgu międzynarodowym, co świadczy o ich rosnącej aktywności i zaangażowaniu w globalną wymianę wiedzy. 

Miło nam poinformować, że Pan dr hab. Wiesław Alejziak, prof. AWF – Członek Kolegium Szkoły Doktorskiej, w dniach 9-11.01.2023, uczestniczył w IV Światowym Kongresie Edukacji (World Congress of Education), gdzie wygłosił referat na temat: „Rola i znaczenie mistrzów naukowych we współczesnej nauce oraz edukacji akademickiej” („Role and Meaning of Mentors (Academic ‘Masters’) in Modern Science and Academic Education”. W referacie  nawiązywał do swoich badań na ten temat, a także doświadczeń wynikających z realizacji zajęć z przedmiotu „Mentoring w nauce” realizowanego na naszej Szkole Doktorskiej.

 Kongres był częścią wielkiego przedsięwzięcia naukowego pod nazwą „Cluster Meeting of Gala Technology 2023”, w ramach którego jednocześnie i w tym samym miejscu (31-piętrowy hotel „Emisja” w Sapporo) odbyło się aż 9, niezależnie wcześniej organizowanych wielkich kongresów naukowych

  • The 12th World Gene Convention (WGC-2023)
  • The 12th Annual World Congress of Neurotalk (NT-2023)
  • The 9th Annual Conference of AnalytiX (AnalytiX-2023)
  • The 10th World Congress of Food and Nutrition (WCFN-2023)
  • The 10th Annual World Congress of Ocean (WCO-2023)
  • The 4th World Congress of Education (WCE-2023)
  • The 7th Annual Global Congress of Knowledge Economy (GCKE-2023)
  • The 3rd International Congress of Environment (ICE-2023)
  • The 10th Annual Global Congress of Catalysis (GCC-2023)

 

Czytaj więcej...
  • Akademia Wychowania Fizycznego
    im. Bronisława Czecha w Krakowie
  • 31-571 Kraków Al. Jana Pawła II 78