Szkoła Doktorska Nauk o Kulturze Fizycznej
Szkoła Doktorska Nauk o Kulturze Fizycznej (SD NoKF) została powołana przez Akademię Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie (dalej AWF) na mocy Zarządzenia Rektora AWF w Krakowie z dnia 18 kwietnia 2019 roku. W ramach tego aktu, na kadencję 2019-2023 powołano: Dyrektora SD – dr hab. Wiesława Chwałę, prof. nadzw. i zastępcę Dyrektora – dr hab. Annę Ścisłowską-Czarnecką. W skład Kolegium Szkoły Doktorskiej (KSD) weszli: dr hab. Wiesław Alejziak, prof. nadzw., dr hab. Barbara Frączek, prof. nadzw. dr hab. Elżbieta Mirek. W roku akademickim 2020/21 powołano nowego Dyrektora SD oraz zmodyfikowano skład KSD (zał. 2), a obecne Kierownictwo SD zostało określone w Uchwale Senatu z dn. 17 października 2024 roku.
Szkoła Doktorska NoKF funkcjonuje zgodnie z wewnętrznymi przepisami określonymi w Regulaminie Szkoły Doktorskiej (dalej RSD). Strukturę organizacyjną SD tworzą: Dyrektor Szkoły Doktorskiej, Kolegium Szkoły Doktorskiej złożone z przewodniczącego, zastępcy i członków reprezentujących różne dziedziny naukowe związane z kulturą fizyczną i reprezentant doktorantów oraz jednoosobowy Sekretariat odpowiedzialny za sprawy administracyjne.
Oferuje kształcenie w dyscyplinie nauk o kulturze fizycznej, kontynuując tradycje uczelni w zakresie edukacji i badań naukowych związanych z wychowaniem fizycznym, sportem i zdrowiem, a także kształcąc doktorantów w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu, w dyscyplinie naukowej- nauki o kulturze fizycznej. W grudniu 2024 roku uczelnia zmieniła nazwę na Akademia Kultury Fizycznej im. Bronisława Czecha w Krakowie (dalej AKF), co zostało odzwierciedlone w Zarządzeniu Dyrektora Szkoły Doktorskiej Nauk o Kulturze Fizycznej z dnia 20 stycznia 2025 roku.
Kształcenie w SD odbywa się zgodnie z art. 201 pkt.1, 4 i 5 Ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2024 r., poz. 1571 z późn. zm.) (dalej. Ustawy) i jest prowadzone na podstawie czteroletniego Programu Kształcenia (dalej PK), umożliwiającego uzyskanie efektów uczenia się dla kwalifikacji na poziomie 8 Polskiej Ramy Kwalifikacji (dalej PRK), obejmującego: zajęcia obowiązkowe i fakultatywne dostosowane do indywidualnych potrzeb doktorantów, praktyki zawodowe umożliwiające zdobycie doświadczenia w nauczaniu i prowadzeniu badań oraz Indywidualny Plan Badawczy (dalej IPB) opracowywany pod kierunkiem promotora lub promotorów, stanowiący podstawę pracy doktorskiej. Kształcenie doktoranta w SD, przygotowujące do uzyskania stopnia doktora, opisane zostało w §8 RSD oraz w Regulaminie określającym zasady i tryb odbywania praktyk uwzględnionych w programie kształcenia w SD Nauk o Kulturze Fizycznej Akademii Kultury Fizycznej w Krakowie i Regulaminie wyjazdów w ramach Programu Erasmus+ doktorantów Szkoły Doktorskiej AWF w Krakowie.